Hypotéka (klasická)

  Uvažujete o hypotéce? Víte, co Vás čeká?

  Na úvod si upřesníme co vlastně je hypotéka.
  Hypotéka. resp. hypoteční úvěr je dlouhodobý bankovní úvěr, jehož splacení je vždy zajištěno zástavním právem k nemovitosti – je to tedy půjčka od banky za kterou ručíte nemovitostí.

  Zpravidla se hypoteční úvěr využívá k řešení bytové situace – koupi, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti, ale také je možné hypotečním úvěrem řešit vypořádání dědictví, společné jmění manželů apod. Minimální výše hypotečního úvěru bývá stanovena v řádu několika set tisíc korun, například 150, 200 nebo 300.000 Kč, maximální výše je zpravidla stanovena na 100% aktuální tržní cenu zastavených nemovitostí. Aktuálním tématem je změna zákona o spotřebitelském úvěru, který s největší pravděpodobností přinese omezení maximální výše hypotečního úvěru. Některé banky již dnes, s předstihem, 100% hypotéku neposkytují.

  Pokud uvažujete o hypotéce je důležité vědět co Vás čeká a jaké dokumenty a potvrzení budete k vyřízení hypotečního úvěru potřebovat. Dobrou volbou jsou služby zkušeného finančního poradce či hypotečního specialisty, který rozumí schvalovacím procesům a úvěrovým podmínkám, který doporučí nejvhodnější řešení a v neposlední řadě Vám ušetří mnoho času.

  Na internetových stránkách jednotlivých bank nebo hypotečních srovnávačů je možné získat základní orientační kalkulaci běžného hypotečního úvěru. Doporučujeme zajít do banky osobně, neboť zpravidla jen v bance dostanete zcela konkrétní prvotní nabídku, která odpovídá Vašim požadavkům. Banka také zvolí vhodný typ úvěru (před-hypoteční, hypoteční, překlenovací, atd.). K prvotní nabídce hypotečního úvěru, která negarantuje schválení úvěru, musíte znát cenu nemovitosti a mít představu o délce splácení. Na základě těchto údajů získáte předběžnou kalkulaci úvěru bez problémů u jakékoliv banky, kterou oslovíte,  nebo od finančního poradce, který „oběhá“ vše za Vás. Získáte tak představu nabídkách, které jsou na trhu, porovnáte měsíční splátky a úrokové sazby. Součástí takových nabídek již může být informace o minimálním příjmu, který je nutné mít ke schválení. Při finálním výběru banky doporučujeme postupovat obezřetně, neboť výše úrokové sazby není jediným ani hlavním parametrem úvěrové smlouvy, do hry vstupují i další parametry, které zásadně ovlivňují „život s hypotékou“.

  Ze všech nabídek si vyberte tu, která Vám nejvíc vyhovuje. Připravte se, že po Vás bude vybraná banka vyžadovat při podání žádosti o hypoteční úvěr a následném schvalování úvěru relativně mnoho dokumentů.

  Po schválení hypotečního úvěru můžete čerpat finanční prostředky jednorázově nebo postupně, přesný způsob a podmínky čerpání jsou uvedeny v úvěrové smlouvě.


  Doporučujeme si pečlivě přečíst všeobecné úvěrové podmínky a další dokumenty, které jsou součástí úvěrové smlouvy.
  Předejdete tak možným nedorozuměním, která mohou být později neřešitelná.


  Zvažujete-li hypotéku, objednejte si náš vzdělávací kurz - 7 kroků k úspěšné hypotéce.
  V něm se dozvíte, co Vás čeká v případě, že si budete hypoteční úvěr zajišťovat bez pomoci finančního poradce.

  7 kroků aneb hypotéka bez poradce

  1. 1
   Žádost o úvěr

   Co je vhodné vědět ještě před tím, než začnete vyplňovat žádost o úvěr.

  2. 2
   Prokazování totožnosti

   Banka chce vědět, komu bude finanční prostředky půjčovat. To je důvod, proč budete prokazovat svoji totožnost.

  3. 3
   Dokládání příjmů

   K posouzení bonity (schopnosti splácet úvěr) budete bance předkládat dokumenty. Ve třetím díle popisujeme dokumenty, které lze použít.

  4. 4
   Podklady k zástavě

   Hypoteční úvěr je vždy zajištěn nemovitostí. Řekneme Vám, jaké dokumenty budete překládat bance.

  5. 5
   Odhad nemovitosti

   Jak objednat odhad nemovitosti a jaké podklady budete předávat odhadci se dozvíte v pátém díle.

  6. 6
   Účel úvěru

   Pokud bance upřesníte k čemu peníze potřebujete, můžete dosáhnout nižší úrokové sazby.

  7. 7
   Čerpání finančních prostředků

   Po schválení úvěru budete chtít finanční prostředky použít pro Vaše záměry. Dozvíte se, jak a kdy banka peníze uvolňuje.

  Odesláním souhlasíte se zasláním obchodních informací. Více zde.